Get Adobe Flash player
kreaterKREATER - kreativita v kráteri. KREATER je divadelný festival orientovaný na site specific tvorbu, spojený s filmovou tvorbou, koncertnými produkciami, pouličným divadlom, letným kinom a výstavou fotografií. 

Festival vznikol s túžbou naplniť poloprázdne historické centrum novým umeleckým životom a atraktívnou formou prebudiť zabudnutú históriu mesta opradeného legendami. Mladí umelci, žijúci a tvoriaci v Štiavnických vrchoch, ako aj milovníci tohto čarovného a záhadného mesta sa na týždeň stretnú, aby skúsili prebudiť k životu Starý zámok, Kaštieľ vo Svätom Antone a Centrálku - bývalý internát Evanjelického lýcea.
 
Realizácia jednotlivých projektov bude v rukách profesionálnych režisérov, venujúcich sa prevažne experimentálnej tvorbe  - Emília Luptáková (SK), Juraj Augustín (SK), Sára Šimků (CZ), Martin Mišík (CZ), Andrzej Sojka (PL) a Alexandra Salmela (FIN). Režiséri vychádzajú z informácií o danom mieste, ktoré im poskytujú profesionálni etnológovia.
  
Účinkujúcimi budú mladí profesionálni herci, poslucháči herectva na VŠMU, AU a JAMU, žiaci ZUŠ v Banskej Štiavnici. V komparze sa uplatnia aj ochotníci z Banskej Štiavnice, Zvolena a Kendíc, študenti Školy úžitkového výtvarníctva v Kremnici, obyvatelia mesta a dobrovoľníci. Výtvarnú zložku zabezpečia profesionálni výtvarníci a študenti výtvarného umenia a remesiel. Spolupracovať však budú aj nekvalifikovaní "insitní" umelci.
 
Prvého ročníka sa zúčastnia umelci zo Slovenska, Čiech, Poľska, Bulharska, Rakúska, Fínska a Juhoafrickej republiky. Celková účasť, vrátane organizačného štábu a hosťujúcich umelcov sa šplhá k číslu 100. Všetci spolu budú šesť dní pred oficiálnou prezentáciou tvoriť a skúšať konkrétne divadelné projekty. Výsledok ich tvorby bude prezentovaný divákom 26. - 28.8.2011. Celý priebeh tvorby a jej výsledky budú zaznamenávané a spracované do podoby dokumentárneho filmu, ktorý bude odvysielaný na STV. 
 
Okrem hlavného programu uvidia diváci niekoľko krátkych filmov, výstavu UV umenia, fotografií a 3D animácií a vypočujú si osem koncertov. Ďalej organizátori pripravili štvordňový workhop pre deti, kaukliarske vystúpenia, obrie bábky, ohňovú show a stánky s remeselníkmi a umelcami s priamymi ukážkami tvorby. Súčasťou sprievodného programu je aj výstava Áno Lino v priestoroch kultúrneho centra Banská St a nica Contemporary na železničnej stanici, kde návštevníkov čaká aj burza nápadov a piknik.
 
Napriek tomu, že nultý ročník festivalu má veľmi obmedzený rozpočet a všetci profesionálni umelci tvoria a účinkujú bez nároku na honorár, vstupné na všetky podujatia festivalu je dobrovoľné.

"Kráter je jedným zo slangových výrazov pre Banskú Štiavnicu. Banská Štiavnica je krásne a prázdne mesto. Mňa osobne baví napĺňať prázdnotu životom. Tvorivým životom. A na to je Štiavnica ako stvorená. Festival KREATER je pre mňa ihriskom, ktoré som s priateľmi pre Vás pripravila.“ hovorí autorka projektu Lucia Kovalčíková.


 

Program festivalu - site specific tvorby
21. - 28.8.2011     Banská Štiavnica a Svätý Anton
21.8. (nedeľa)
20:00                   Art Cafe - koncert Orchester Jeana Valjeana, výtvarné projekcie

22.8. - 25.8. (pondelok - štvrtok)
10:00 - 16:00     Art Cafe - workshopy pre deti (výtvarná tvorba, plstenie)
10:00 - 20:00     Centrum mesta  - tvorba site specific v uliciach mesta, v Centrálke a na Starom zámku
20:00 - 22:00     Art Cafe, Archanjel caffe bar - koncerty a jamm sessions, Radničné nám. a Nám. Sv. Trojice - happeningy, kaukliari, ohňová šou

25.8. (štvrtok)
17:00 - 20:00     Centrum BŠ, Drieňová, Svätý Anton - hudobno - kaukliarsky sprievod
20:00                  Art Cafe - koncert Personic

26. 8. (piatok)
19:00                   Park pri kaštieli vo Sv.Antone - alegorické divadlo, ohňová šou
20:30                   Nádvorie kaštieľa vo Sv.Antone - koncert Maringotka, jamm session

27. 8. (sobota)
12:00 - 18:00     Banská Štiavnica (Železničná stanica) - prezentácia workshopu Áno Lino, piknik, burza nápadov, koncert Mirnix Dirnix
13:00 - 19:00     Nám. Sv. Trojice - stánky s remeselníkmi a umelcami, ukážky tvorby
17:00 - 18:30     Nám. Sv. Trojice,  Hríb a okolie - happeningy, kaukliari, živé sochy, obrie bábky Echt street puppets
18:30                   Nám. Sv. Trojice - Gaudeamus igitur - generačný stret
19:00                   Centrálka (Nám. Sv. Trojice č.22) -  happeningy, experimentálne divadlo, inštalácie, výstava UV art Tombalina
21:00                   Amfiteáter - Staroje i novoje - divadelno - filmovo - hudobný projekt experimentálneho zoskupenia Terasa N
22:00                   Amfiteáter - koncerty - Hugo Čáves Orchestra, EA

28. 8. (nedeľa)
13:00 - 19:00     Nám. Sv. Trojice - stánky s remeselníkmi a umelcami, ukážky tvorby
15:00                   Art Cafe - prezentácia SPAFi (3D animácie, filmová tvorba)
17:00 - 18:30     Nám. Sv. Trojice, Hríb a okolie - happeningy, kaukliari, živé sochy, obrie bábky Echt street puppets
19:00                   Starý zámok - divadlo, happeningy, inštalácie, koncert Companeros
21:00                   Starozámocká záhrada - premiéra filmu Barlangy,  výstavy premietané na stenu Starého zámku (fotografie, 3D art), jam session, ohňová šou


VSTUPNÉ DOBROVOĽNÉ (s vďakou vítané)